انتقال تماس ها بین مراکز

اولین نیاز هر کارخانه ، معدن ، کارگاه ، شرکت و … جهت بهره برداری بهینه از مجموعه خود، استفاده از خطوط ارتباطی جهت تماس و کنترل آن مجموعه می باشد. با توجه به دوری کارخانجات و معادن از مراکز شهری و نبود بستر مخابراتی مناسب در اکثر نقاط موارد ذیل از دغدغه های مدیران این مجموعه ها بوده است .

نیاز به اینترنت و همچنین خطوط تلفن شهری در نقاط خارج از شهر ، ارتباط خطوط تلفن داخلی ما بین دفتر مرکزی ، کارخانجات و انبار ها ، کنترل و نظارت بر نحوه کارکرد پرسنل ، کارمندان و کارگران و همچنین خط تولید کارخانه از راه دور و از دفتر مرکزی بصورت زنده و با کیفیت مناسب و حتی نظارت بر مناطقی از کارخانه ها که تردد در آنها کم است ، نیاز به ایجاد شبکه کامپیوتری یکپارچه ما بین دفتر مرکزی ، کارخانجات و انبارهاشامل ارتباط نرم افزار های اتوماسیون اداری ، حسابداری و …. میان مراکز مورد نظر و ایجاد ارتباط تصویری ( ویدئو کنفرانس) ما بین کارخانجات با دفتر مرکزی ، ایجاد سیستم تلفن Wifi در محوطه شرکتها و سازمانها و سالن های کنفرانس و سوله های صنعتی ، انتقال خطوط E1 ، تلفن و تصاویر ما بین مراکز مورد نظرکه امکان کابل کشی وجود ندارد. از این رو شرکت سروش تلکام با توجه به شناخت این نیاز ها با ارائه راهکارهای وایرلس و رادیویی مناسب با ایجاد ارتباطی دائم ، مستقل و پایدار به این خواسته مدیران جامه عمل پوشانیده است و همچنین تلاش نموده است با ارائه راه حل های انحصاری گامی در جهت هر چه بهتر شدن شبکه هایمخابراتی در مناطق فاقد امکانات همچون کارخانجات صنعتی و معادن بر دارد .

آنتقال بر بستر IP

همانطور که شبکه برای شرکت ها و سازمان ها تبدیل به امری ضروری شده است، ارتباط بین مراکز و مجموعه هایی که بیش از یک دفتر یا کارخانه دارند امری اجتناب ناپذیر میباشد. سهولت و سرعت در انتقال اطلاعات، ارتباطات صوتی و تصویری، به اشتراک گذاری منابع و موارد متعدد دیگری وجود دارد که این ارتباطات را ضروری می سازد.این مراکز ممکن است در سطح یک منطقه، شهر، کشور و یا دنیا گسترده باشند.

ایجاد ارتباط بین این نقاط وابسته به پارامترهای مختلفی می باشند که گستردگی جغرافیایی، میزان پهنای باند مورد نیاز، بودجه و شرایط اقلیمی منطفه از آن جمله میباشند.در ذیل به چند مورد از این ارتباطات اشاره میشود.

 

۱– شبکه های بی سیم و رادیویی:

یکی از روشهای انتقال دیتا استفاده از رادیوهای وایرلس است. در این روش اطلاعات تبدیل به امواج رادیویی شده و به سمت مقصد فرستاده میشود.از این روش میتوان برای ارتباط دو نقطه به همدیگر و یا یک نقطه به چند نقطه استفاده گردد.

عوامل زیادی در انتخاب یک رادیو مناسب موثر میباشند که فاصله بین نقاط، شرایط اقلیمی و جغرافیایی، میزان پهنای باند مورد نیاز و شرایط فیزیکی منطقه از آن جمله میباشد.

فرکانس های مجاز برای این ارتباط ۹۰۰MHz و ۲٫۴GHz و ۵٫۸GHz میباشد که دستگاه های با استفاده عمومی در این فرکانس ها ساخته میشوند. برای استفاده از فرکانس های دیگر اخذ مجوز سازمان تنظیم و مقررات رادیویی الزامی می باشد.

قدم اول در ایجاد این ارتباط امکان سنجی میباشد تا از امکان ایجاد ارتباط مطمئن شد. سپس ارتفاع دکل در صورت نیاز و نوع دستگاه برآورد می شود.دستگاه های متنوعی برای این کار تولید میشود که بر حسب توان و کیفیت دارای قیمت های مختلف و کارآیی متفاوت میباشد. بی توجهی به هر کدام از عوامل موثر در این ارتباط باعث عدم برقراری یا افت کیفیت خواهد شد.

کاربردهای ایجاد شبکه های ارتباطی و رادیویی : استفاده در جهت انتقال تصاویر ویدئویی ،خطوط تلفن و دیتا در ظرفیت های مختلف،مناسب برای ایجاد ارتباط OnLine های ،شبکه های تله متری ، SCADA ،آموزش از راه دور،ویدئو کنفرانس، کنترل خطوط لوله (آب،نفت ،گاز) از راه دور ،کنترل شبکه های ۲۰KV شبکه های یکپارچه دیسپاچینگ ،شبکه های اتوماسیون اداری به صورت متمرکز،کنترل نامحسوس سیستم های امنیتی

انتقال خطوط تلفن و اینترنت: به علت نبود بسترهای مخابراتی مناسب و همچنین باتوجه به پراکندگی جغرافیایی شعب ارگانها ، سازمانها ، کارخانجات ، معادن و شرکت ها همواره یکی از دغدغه های مدیران اینگونه مراکز ایجاد ارتباط بین شعبات و یا حتی داشتن خطوط تلفن شهری برای شعباتی که خارج محدوده شهری هستند ، می باشد .

شرکت سروش تلکام با ارائه راهکارهای انحصاری و مطمئن از طریق سیستمهای وایرلس ، انتقال خطوط تلفن داخلی (سانترال) و  شهری را حتی در فواصل بالای ۱۲۰ کیلومتر امکان پذیر نموده است .

ازکاربردهای این روش می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

۱)  انتقال خطوط تلفن شهری از نقاطی که دارای این امکان مخابراتی می باشد به مناطقی که فاقد این امکانات هستند .۲) راه اندازی خطوط تلفن داخلی بدون نیاز به پرداخت هزینه مخابرات برای شماره گیری و ایجاد ارتباط سریع بین دو نقطه مورد نظر . به عنوان مثال یکپارچه کردن سیستم تلفن دو ساختمان و یا دفتر مرکزی یک شرکت یا کارخانه

 

انتقال دیتا: تامین سرویس های ارتباطی به عنوان یکی از شاخص های پیشرفت در نقاط دوردست از اهدافی بود که تا دهه های گذشته بسهولت قابل تأمین نبود. اینگونه نیازها به همراه نیازهای صنعتی جهت تأمین ارتباط در مراکز صنعتی پراکنده از قبیل تأسیسات نفتی / گازی و خطوط انتقال، فشار مضاعفی برای یافتن راه حل های مناسب ایجاد نمودند.

با گسترش شهرها و بوجود آمدن فاصله های جغرافیایی بین مراکز سازمان ها و شرکت ها و عدم رشد امکانات مخابراتی با رشد نیاز ارتباطی داخل کشور ، یافتن راه حل و جایگزین مناسب جهت پیاده سازی این ارتباط شدیدا احساس می شود که در این زمینه سیستم های مبتنی بر تکنولوژی بی سیم انتخاب مناسبی می باشد.

 

انتقال تصویر: انتقال تصاویر دوربین ها به مناطق مورد نظر ، همیشه از طریق روشهای متداول مانند کابل کشی و یا انتقال از طریق خطوط تلفن امکان پذیر نیست . کابل کشی در فواصل و مکان های خاصی امکان پذیر است و کیفیت تصاویر انتقالی از طریق خطوط تلفن هم قابل قبول نیست ، شرکت سروش تلکام با استفاده از سیستمهای وایرلس و رادیویی،امکان انتقال تصاویر را در فواصل طولانی با کیفیت عالی و همزمان (Real) در مکان های مورد نظر را فراهم نموده است .

۲– ارتباطات کابلی:

یکی  روشهای متداول برای ارتباط  روش کابلی است. در این سیستم از انواع کابل مانند زوج سیم تلفن، کابل کواکسیال، کابل های Cat5,Cat6,Cat7 ، فیبر نوری و غیره  که هر کدام تکنولوژی خاص خود را دارد استفاده میگردد.

یکی از محیط های انتقال در شبکه های کامپیوتری، فیبر نوری است. فیبر نوری را هنگامی استفاده می کنیم که نیاز به ارتباط بین مسافت های بیش از ۱۰۰ متر و پهنای باند بیشتری نسبت به کابل های مسی و… داریم. در این فیبرها، نور در اثر انعکاسات کلی در فصل مشترک هسته (core) و غلاف (cladding)، انتشار پیدا خواهد کرد. منابع نوری در این نوع کابل ها، دیود لیزری و یا دیودهای ساطع کننده نور می باشند. 

فیبرهای نوری از نظر ژاکت محافظ به انواع مختلف از قبیل ضد جونده، وایر استیل آرمورد، ضد آتش، ضد دود و … تقسیم می شوند. همچنین متناسب با محل استفاده به سه گروه مصارف داخل ساختمانی 
Indoor ، مصارف داخل ساختمان و کانالهای پلاستیکی و فلزی Indoor/Outdoor و برای استفاده در فضای آزاد و دفن در زیر زمینOutdoor تقسیم می شوند.